1. rujna obilježava se Hrvatski olimpijski dan poznat pod skraćenim nazivom HOD, posvećen datumu utemeljenja Hrvatskog olimpijskog odbora. Taj datum danas je opće prihvaćena manifestacija koja promiče važnost bavljenja sportskom aktivnošću, olimpijska načela izvrsnosti u svakom području, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnice olimpijskog djelovanja. Programom se jednako potiču pojedinci i skupine, sportske zajednice i udruge, škole i učilišta, vrtići, jedinice lokalne i područne samouprave, društva sportske rekreacije i drugi. Vanjska poveznica ove tradicionalne manifestacije proslave olimpizma je bijela majica “zastava  prijateljstva“. Naime, bijela podloga olimpijske zastave na kojoj je ucrtano pet krugova danas je opće prihvaćen olimpijski simbol univerzalnog fair playa, prijateljstva i mira.

Prethodnih dana, djeca su se sa svojim odgojiteljicama pripremala za Olimpijski dan kroz razgovor, razne likovne i istraživačke aktivnosti. Tako su nastali radovi s motivima olimpijskih krugova, raznih sportova i sportaša. Kroz istraživačke aktivnosti djeca su otkrivala što su Olimpijske igre, koja je simbolika krugova na zastavi, koji sportovi postoje, gdje se na karti nalaze pojedine zemlje iz kojih potječu određeni sportovi i slično. Petak, 9.rujna  obilježen je raznim sportsko-natjecateljskim igrama u parku Milana Prpića koje su pripremile najstarije skupine našeg vrtića.

 

olimp-dan