Priprema djeteta za jaslice/vrtić

preuzmite Polazak u vrtić-brošura

PRILAGODBA NA JASLICE

PRVI DANI U VRTIĆU I KAKO IH OLAKŠATI

Polazak u vrtić velika je promjena i uzbudljiv događaj i za dijete i za roditelja.

Te velike promjene kod djeteta izazivaju strah od nepoznatog, a posebno strah od odvajanja od roditelja. Stoga, pomozite vašem djetetu kako bi mu ti prvi dani u vrtiću protekli što ugodnije i veselije.

ŠTO JE PRILAGODBA?

To je vrijeme u kojem se dijete prilagođava novoj situaciji – polasku u vrtić. Neka se djeca brže i lakše priviknu, dok je nekima potrebno znatno više vremena.

NA ŠTO SE DIJETE MORA PRILAGODITI?

• odvojenost od roditelja na dulje vrijeme
  • susret s većim brojem nepoznatih osoba
  • rano ustajanje
  • novi i drugačiji prostor
  • odstupanje od dosadašnjih navika
  • drugačiji krevetići
  • dijeljenje igračaka s drugom djecom

KAKO SE DIJETE OSJEĆA?

• ostavljeno, samo, izgubljeno, bespomoćno
  • uplašeno, nesigurno, zbunjeno

Ovi osjećaji su normalni i gube se onom brzinom kojom se dijete prilagođava okolini.

EVO NEKOLIKO SAVJETA:

• Prošećite povremeno s djetetom oko vrtića, razgovarajte o vrtiću i zajednički se radujte skorom dolasku!
  • Ohrabrujte dijete, ističite pozitivno, npr. “Čekaju te djeca, igračke, bit će ti zabavno…”
  • Kreirajte pozitivna očekivanja, radoznalost i stavove kod sebe i kod djeteta.
  • Pri tome budite konkretni, uvjerljivi i realni – u vrtiću nije sve super. U vrtiću se dijeli pažnja, prostor, igračke…
  • Poželjno je uskladiti raspored aktivnosti kod kuće s rasporedom aktivnosti u jaslicama/vrtiću.

PRVIH DANA U VRTIĆU/JASLICAMA:

• Planirajte nekoliko dana godišnjeg odmora kako biste bili s djetetom u periodu prilagodbe.
  • Omogućite djetetu postupno produžavanje boravka (prvih dana par sati).
  • Dopustite djetetu da, ako to želi, ponese u jaslice/vrtić omiljenu igračku ili predmet (osjećat će se sigurnije).
  • Izbjegavajte preduga i pretjerano «emocionalna» opraštanja s djetetom – time bespotrebno opterećujete i dijete i sebe.
  • Dođite po dijete u vrijeme u koje ste mu obećali doći. Nipošto nemojte kasniti. Ne držite li se dogovora dijete će postati nesigurno i nepovjerljivo.
  • U tijeku prilagodbe važan je redovit polazak jaslica/vrtića jer izostajanjem djeteta (ako nije bolesno) vrijeme prilagodbe se produžava.

I OVO JE VAŽNO:

• Prilikom dolaska u jaslice/vrtić dijete uvijek mora biti zdravo.
  • Prilikom prvog dolaska u jaslice/vrtić liječničku potvrdu da dijete može u vrtić (ne stariju od mjesec dana) OBVEZNO uručite odgojiteljima vašeg djeteta.
  • Bez liječničke potvrde dijete ne može ući u grupu (zbog vlastite sigurnosti i sigurnosti drugih).
  • Važno je s odgojiteljima svakodnevno izmjenjivati informacije o djetetovom ponašanju i reagiranju kod kuće, odnosno u vrtiću.
  • Gradite i njegujte komunikaciju povjerenja i suradnje sa odgojiteljicama vašeg djeteta.

BRIGA ZA DIJETE NAŠA JE ZAJEDNIČKA BRIGA!